22 Temmuz 2014 Salı

EV YAPIMI DOĞAL SAÇ KREMİ (KURU VE YIPRANMIŞ SAÇLAR İÇİN)


Birçok işleme maruz bıraktığımız saçlarımız giderek kurur ve yıpranır. Saçları sadece şampuanla yıkayıp çıkmak ise sertleşmesine ve kolay taranmamasına neden olur. Bugün sunduğum ev yapımı doğal saç kremi tarifini düzenli olarak uyguladığınızda saçlarınız giderek yumuşayacak, kolay taranacak, beslenecek ve parlaklık kazanacak.

Tarifin içeriğindeki malzemeleri ilk okuduğunuzda "bunlar da işe yarar mı?" diye düşünmeniz çok normal. Ben de ilk gördüğümde bu şekilde düşünmüştüm. Fakat düzenli olarak kullanımla saçlarımın yumuşadığını ve çok rahat tarandığını söyleyebilirim. Tekrar hatırlatayım uygulayıp sonucunu görmediğim hiçbir yöntemi bloğumda paylaşmıyorum, bu nedenle her yöntemi gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Ev yapımı doğal saç kreminin tarifi şöyle:Malzemeler (1 kullanımlık):

Yarım Türk kahvesi fincanı yoğurt (Bakınız: Ev Yapımı Yoğurt)
Yarım Türk kahvesi fincanı mayonez (en iyi sonucu ev yapımı doğal mayonezle elde ediyorsunuz. Bakınız: Mayonez Tarifi)
2 yemek kaşığı katı hindistan cevizi yağı (her aktarda olmuyor ama aktardan sipariş ettiğinizde getiriyorlar)
1 yumurtanın beyazı


Yapılışı:

Öncelikle tüm malzemenin iyi karışabilmesi için oda sıcaklığında olması gerekiyor. Özellikle hindistan cevizi yağı buzdolabında durduğunda iyice sertleşiyor. Ancak hindistan cevizi yağını elinize aldığınızda vücut ısınızla hemen yumuşuyor. Bu nedenle oda sıcaklığındaki malzemeleri elinizle karıştırmanızı öneririm.

Tüm malzemeyi porselen, plastik ya da cam bir kaba koyup (ev yapımı kozmetik ürünlerinde kesinlikle metal kullanmayın), elinizle hafifçe yoğurarak karıştırın. İlk paragrafta bahsettiğim gibi hindistan cevizi yağının yumuşaması için el ısısı önemli.

Tüm malzeme eşit olarak karıştığında ev yapımı doğal saç kreminiz hazır.

Uygulama yöntemi şöyle:

Saçınızı şampuanla yıkayın ve saçın tüm suyunun gitmesi için havluyla çok iyi kurulayın. Saç ıslak değil nemli bir halde olmalı.

Nemli saça hazırladığınız ev yapımı doğal saç kremini sürün. Bunun için arzu ederseniz kuaförlerde yapıldığı gibi tutam tutam sürebilir ya da tamamını elinizle yaydırarak yapabilirsiniz.

Tüm saça kremi yaydırdıktan sonra ince dişli bir tarakla saçınızı zedelemeden tarayarak kremin her tarafa eşit nüfus etmesini sağlayın. Bu esnada isterseniz omuzlarınıza bir havlu koyabilirsiniz, çünkü damlayabilir.

Saçı güzelce taradıktan sonra bir duş bonesini saçınıza geçirin. Eğer elinizde duş bonesi yoksa strech filmle sarabilir veya temiz bir torbayı da bu iş için kullanabilirsiniz.

Duş bonesini taktıktan sonra ütüyle ısttığınız bir havluyu da başınıza sarın.

Bundan sonrasında 30 dakika süreyle beklemeniz gerekiyor.

Yeterli süre geçtiğinde saçınızı ılık ve bol suyla iyice durulayın (ılık su olması işlemin doğru uygulanımı için çok önemli). Eğer rahatsız olmazsanız durulamadan sonra saçınızı şampuanla yıkamayıp o haliyle kurutup kullanın. Merak etmeyin saçınızda yağlı bir görüntü oluşmuyor, denedim gayet memnun kaldım :o)

"Yok ben öyle duramam" diyorsanız çok az miktarda şampuanla yıkayıp sonrasında kurutun.

Bu kremi haftada en az 1 (mümkünse 2 defa) uyguladığınızda saçınızdaki yumuşaklığı ve parlaklığı fark edecekseniz.

Bu arada ev yapımı doğal saç kreminin içinde kullandığımız katı hindistan cevizi yağının kırıkları düzelttiğini ve saç dökülmesini durdurduğunu da ekleyeyim.

Ayrıca şu konular da ilginizi çekebilir: SAÇ MATLIĞINI GİDEREN EV YAPIMI DOĞAL YÖNTEM
                                                          SAÇ DOSTU BİBERİYE YAĞI
                                                          SAÇ UZAMASINI KOLAYLAŞTIRAN EV YAPIMI MASKE

Güzel günler dilerim :o)


1 yorum: